Trumpalaikis STEAM projektas “Viskas apie obuolį”

Ruduo turtingas savo gėrybėmis. Kadangi  „Kiškučių“ grupės vaikų vienas mėgstamiausių rudens derliaus skanumynų – obuolys, nutarėme jį atidžiau patyrinėti, juolab, kad ir jų įvairovė dabar didelė. Tad „Kiškučių“ grupėje organizuotas trumpalaikis projektas „Viskas apie obuolį“. Projekto tikslas: skatinti sveiką gyvenimo būdą įvairiais būdais tyrinėjant obuolį.

Dvi savaites grupėje vyko trumpalaikis projektas „Viskas apie obuolį“. Kiekvieną dieną vaikai vykdė skirtingas veiklas šia tema.

Obuolio augimo ciklas – susipažino su obuolio augimo ciklu, aptarė kur jie auga,  kokių būna obuolių (spalva, forma, dydis).

Vaikai savo smalsumą patenkino tyrinėdami obuolio sandarą (skilteles, sėklas, minkštimą, luobelę, kotelį,) mokėsi pavadinti pagrindines obuolio dalis, tyrinėjo jas iš arčiau padidinamuoju stiklu.

Obuolių svėrimas – vaikai svėrė obuolius pasitelkdami svarstykles, lygino, kurie obuoliai lengvesni ar sunkesni, didesni ir mažesni. Įtvirtinome sąvokas: sunkus – lengvas.

Atlikome eksperimentus ,,Kodėl obuolys neskęsta?”,  nors vaikams paaiškinti buvo sunku, tačiau vaikai sužinojo, kad ketvirtadalį obuolio sudaro oras. Po to iš obuolių pasigaminome „laivelius ir pūsdami „vėją“ plukdėme vandenyje.

„Šokanti sėklytė“ Šį eksperimentą atlikome dviem būdais – iš karto išėmę sėklytę ir šiek tiek padžiovinę. Vaikai spėliojo obuolio sėklos nuskęs, ar ne. Nors vaikų spėjimai buvo skirtingi, tačiau atlikus bandymą, paaiškėjo, jog ką tik išimta sėklytė kiek sunkesnė už vandenį, todėl pirmiausia ji nusileidžia į dugną. Tačiau ant jos iškart ima formuotis dujų burbuliukai. Greitai jų atsiranda tiek daug, kad sėklytė pakyla į paviršių. Tačiau paviršiuje burbuliukams susproginėjus, sėklytė vėl nusileidžia į dugną. Tuomet vėl pasidengia burbuliukais ir vėl iškila ir taip kelis kartus. Antruoju atveju, sėklytei išdžiūvus sėklytė buvo visą laiką paviršiuje, nes ji tapo lengvesnė už vandenį.

„Obuoliai bokšteliuose“ – labai smagi veikla, kurios metu vaikučiai ugdėsi kruopštumo, susikaupimo ir kantrybės įgūdžius bei tobulino akies ir rankos koordinaciją dėliodami obuolius ant įvairaus aukščio, storio platformos bokštelių. Išsiaiškinome, kad ant aukščiausio ir ploniausio bokštelio sunkiausiai uždėti obuolį. Taip pat ugdytiniai  stebėjo  kaip obuoliai nukritę juda, išsiaiškinome, kad jie rieda dėl savo apvalios formos.

„Spalvotų obuolių seka“ – vaikai išdėliojo spalvingą obuolių seką pagal pavyzdį, bei savaip improvizuodami. Tuo pačiu įtvirtino spalvų pavadinimus bei patobulino skaičiavimo gebėjimus atrikdami kiek tam tikros spalvos obuoliukų reikės sekai sudėti.

Meninė veikla – štampavimas obuolių puselėmis ir obuolių paveikslėlių štampavimas kosmetiniais krapštukais.

Smagios  projekto veiklos padarė vaikams įspūdį visiems, vykdydami projektą  ugdytiniai susipažino su obuolio „kelione“ nuo sėklelės iki vaisiaus, įgijo žinių apie obuolio, kaip vaisiaus sandarą, patyrė bendravimo ir bendradarbiavimo džiaugsmą. Patobulino sakytinės kalbos, skaičiavimo ir matavimo, tyrinėjimo gebėjimų sritis, džiaugėsi gamtos pažinimo bei kūrybos procesu.

„Kiškučių“ grupės auklėtojos D. Macikienė ir R. Tkačuk

2020-10-20